Onderwijsverslag 2009-2010
20 april 2011
In het Onderwijsverslag over het schooljaar 2009/2010 bundelt de Inspectie van het Onderwijs cijfers en informatie, schetst positieve en negatieve ontwikkelingen en doet aanbevelingen om het onderwijs te verbeteren. Het verslag geeft een beeld van de staat van het onderwijs over de volle breedte.
Gunstige ontwikkelingen
Er zijn minder zwakke en zeer zwakke scholen in de meeste sectoren. Leerlingen op de basisschool presteren iets beter. Meer leerlingen gaan naar hogere vormen van onderwijs. Daardoor stijgt het opleidingsniveau. Meer jongeren halen hun startkwalificatie en er zijn minder voortijdig schoolverlaters. Scholen en besturen worden zich meer bewust van het belang van goede prestaties.
Verbeterpunten
Juist leerlingen die goed onderwijs hard nodig hebben, zitten vaak op zwakke en zeer zwakke scholen. Leerlingen in het voortgezet onderwijs halen bij het centraal examen lagere cijfers voor wiskunde, Nederlands en Engels dan enkele jaren geleden. Scholen en opleidingen waarborgen de kwaliteit van diploma’s onvoldoende. Ze verschillen ook sterk in de opbrengsten die ze bereiken. Daardoor zijn leerlingen op de ene school veel beter af dan op de andere. Leerlingen hebben recht op goede leraren, maar een deel van de leraren schiet tekort.
Reactie Annette Roeters, inspecteur-generaal van het onderwijs:
“Alle leerlingen verdienen onderwijs van goede kwaliteit, dat hen voorbereidt op hun rol in de samenleving. Dat is de uitdaging waar het onderwijs voor staat en waar de Inspectie van het Onderwijs zich voor inzet.”
Meer informatie
-
Download: samenvatting van het Onderwijsverslag (hoofdstuk 1)
PDF-bestand, 1MB -
Download: Onderwijsverslag 2009/2010 (drukversie)
PDF-bestand, 7MB -
Download: Onderwijsverslag 2009/2010 (printversie)
PDF-bestand, 3MB -
Download: Erratum hoofdstuk 3 (voortgezet onderwijs)
PDF-bestand, 23kB - Download de hoofdstukken van het Onderwijsverslag